Із історії виникнення навчально-оздоровчого комплексу "Ерудит" Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С. Макаренка

У 1905 р. в містечку Потоки Кременчуцького повіту Миргородського полку німецький граф Ірезен Стокасімов, що жив тоді у Петербурзі, скуповує землі у княжної Аврамової і, укріпивши берег Псла, розпочинає будівництво свого маєтку.

У планах Стокасімова було зведення чотириповерхового палацу, але місцеві майстри-селяни встигли побудувати лише два перших поверхи - на заваді стали події 1917 року. Після Жовтневої революції граф емігрує до Франції, залишивши нерухомість на Полтавщині.

З 1917 року радянська влада використала будинок під санаторій для туберкульозних хворих.

У 1923 році тут знаходився дитячий будинок, а з 1928 року приміщення передали під середню школу.

Під час Великої Вітчизняної війни з червня-вересня 1941 року в школі розмістився лазарет Червоної армії, а на місці поховання померлих солдат встановлено обеліск.

З кінця 1942 року до 1943 року на території школи знаходився німецький штаб з радянськими військовополоненими. При відступі окупанти зруйнували додаткові будівлі, але головний корпус лишився неушкодженим. У жовтні 1943 року заняття учнів були відновлені.

Школа пропрацювала до 1969 р., а з 1970 р. - відкрито допоміжну школу-інтернат, яка проіснувала до 2010 року.

На фасаді навчального закладу встановили дві меморіальні дошки. На одній із них значиться, що в роки Великої вітчизняної війни в цьому приміщенні був розташований госпіталь, а на іншій - повідомлення про те, що будівля - історична пам`ятка місцевого значення.

У 2010 році наказом обласної ради прийнято рішення про передачу приміщення та території допоміжної школи-інтернату на баланс Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С. Макаренка. У 2012 році тут відкривається навчально-оздоровчий комплекс "Ерудит" для обдарованої молоді Полтавської області.

Кiлькiсть переглядiв: 1075